ŞEKER ÇOCUKLAR BALERİN OLUYOR

HABER ÖZETİ:

ŞEKER ÇOCUKLAR BALERİN OLUYOR!
24 Temmuz 2012


Haber Linki: http://www.haberler.com/seker-cocuklar-balerin-oluyor-3808903-haberi/

Diyabetik Çocuklar Kampı, Türkiye'nin şeker çocuklarını 20. kez bir araya getiriyor.

Aygaz'ın desteğiyle İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı ile Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından düzenlenen Diyabetik Çocuklar Kampı, Türkiye'nin şeker çocuklarını 20. kez bir araya getiriyor. Aygaz'ın sekiz yıldır destek verdiği proje, 23- 28 Temmuz 2012 tarihlerinde gerçekleşiyor. 20 yılda 1500 "şeker çocuğu" konuk eden kampın bu yılki sürprizi ise çocukların sergileyeceği bale gösterisi olacak.
Şeker Çocuklar Dans Öğrenecek
Bu çerçevede, 'Diyabetik Çocuklar Kampı'nın bu yılki sürpriz etkinliği, çocukların 5 günlük eğitim sonunda düzenleyecekleri bale gösterisi olarak belirlendi. Daha önceki yıllarda "havacılık, tiyatro ve ralli eğitimi" alan "şeker çocuklara", bu yıl Mavi Dans bale okulundan dört eğitmen tarafından bale ve modern dans eğitimi verilecek. Mavidans Bale ve Dans Kursu'nu kuran Ayda Zorlu'nun eğitmenliğinde kendi tercihlerine ve gönüllülüklerine göre iki gruba ayrılacak çocuklar, aldıkları beş günlük dans ve bale eğitimin ardından küçük bir koreografi sergileyecek.
Çocuklar hem arkadaşlığı, hem de diyabeti öğreniyor
Kampta çocuklara hipo ve hiperglisemi nedenleri, klinik bulguları, alınacak önlemler, kan ve idrarda glikoz keton bakılması, insülin tipleri, etki özellikleri, enjeksiyon teknikleri, spor ve egzersiz yapma alışkanlığı, diyabette beslenme özellikleri ve düzeni, diyabetin komplikasyonları anlatılıyor. Diyabette takip kriterleri ve izlemenin önemi konusunda uygulamalı ve teorik bilgilendirmeler yapılıyor. Çocuklar bir yandan yoğun bir şekilde bilgileri alırken bir yandan da yeni arkadaşlıklar geliştiriyor. Daha önceki senelerde kampa katılanlar artık 'ağabey' ve 'abla' olarak katılabiliyor.